Mops – co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o posiadaniu mopsa
Mopsy rozczulają swoim charakterystycznym słodkim wyglądem psiarzy na całym świecie. Jednak taka popularność wiąże się z pewnym kosztem – rasa ta została tak dopasowana pod preferencje ludzi, że odbiło się to kosztem jego zdrowia. Słodkie chrapanie mopsów to tylko jeden z wielu potencjalnie groźnych objawów skrócenia kufy. Mopsy mimo swoich problemów zdrowotnych to wciąż jedna z najbardziej uwielbianych i rozpoznawalnych ras, głównie cenionych za ich radosny charakter i łatwość w utrzymaniu. Jeśli marzysz o mopsie koniecznie poznaj niesamowicie ciekawą historię tej rasy oraz dowiedz się skąd kupić szczeniaki, tak aby móc być spokojniejszym o ich zdrowie i jak dbać o swojego pupila żeby miał długie i komfortowe życie u naszego boku.
Spis treści
Mops – podstawowe informacje o rasie
- Rozmiar: 30-36 cm
- Waga: 6,3 – 8,1 kg
- Sierść: krótka
- Długość życia: około 12 – 15 lat
Mops – wzorzec rasy według FCI, czyli jak powinien wyglądać dorosły mops?
Mopsy według klasyfikacji FCI należą do grupy 9, czyli psów ozdobnych i do towarzystwa oraz do sekcji 11 – małe molosowate. Już sam wygląd mopsów podpowiada nam o jego użytkowości – są to typowe psy do towarzystwa, idealne jako przyjaciel całej rodziny, w tym dzieci. Nie podlegają próbą pracy.
Jak wygląda dorosły pies należący do rasy mops?
- Cała sylwetka ma charakter zwarty, kwadratowy oraz mocno umięśniony (nie otyły!),
- Głowa stosunkowo duża, o kształcie okrągłym i charakterystycznymi zmarszczkami na czole, które jednak nie mogą występować w nadmiarze,
- Nos czarnego koloru i co najważniejsze – powinien charakteryzować się dużymi, dobrze rozwartymi nozdrzami (ścieśnione nozdrza w dzisiejszych czasach są ogromnym problemem u psów tej rasy i wymagają często korekcji chirurgicznej!); duża fałda nad nosem nie powinna występować, a już na pewno nie upośledzać oddychania czy widzenia (kolejny problem psów pochodzących z złych warunków hodowlanych),
- Kufa stosunkowo krótka o tępym, graniastym zakończeniu,
- Zęby powinny być ułożone w niewielki przodozgryz, jednak nie powinny wystawać na widoku ani powodować wypadanie języka przy zamkniętym pysku,
- Oczy duże, okrągłe i o ciemnym zabarwieniu; nie dopuszczalne są oczy wyłupiaste, wręcz wypadające, a białkówka powinna być nie widoczna przy patrzeniu do przodu,
- Uszy powinny być małe, cienkie i delikatne, porównywalne do ciemnego aksamitu; wyróżniamy dwa typy uszu u mopsów – różyczkowe, odchylone do tyłu z widocznym wnętrzem ucha oraz bardziej pożądane uszy w kształcie guzika – załamane ku przodowi i przylegające ściśle do czaszki, tak że wnętrze nie jest odkryte,
- Szyja mocna i gruba, jednak na tyle długa aby pies mógł dumnie unieść głowę,
- Grzbiet powinien być prosty, a tułów krótki i zwarty o szerokiej klatce piersiowej,
- Kończyny umiarkowanej, proporcjonalnej długości, proste i bardzo mocne,
- Ogon charakterystycznie skręcony, najlepiej podwójnie, wysoko osadzony.
- Sierść mopsów jest wyjątkowo delikatna i gładka, krótkiej długości i o zdrowym połysku. Dopuszczalne maści mopsów to całe czarne oraz bardziej popularne srebrne, płowe lub brzoskwiniowe z czarnymi znaczeniami. Czarne znaczenia występują w formie maski na pysku, pieprzykach na policzkach, „odciskiem kciuka” na czole oraz ciemnej pręgi na grzbiecie.
- Wszelkie odstępstwa od wzorca są bardzo surowo oceniane i traktowane jako wady, ponieważ mogą nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia i dobrostanu psa.
Mops – jaki ma charakter?
Mopsy są znane ze swojego ogromnego uroku i wesołego charakteru. Są przy tym jednocześnie dostojne i zrównoważone, a także inteligentne. Mopsy powinny być pozbawione agresji oraz nadmiernej lękliwości, co powoduje że są idealnym wyborem dla rodzin szukających towarzysza. Mopsy lubią zabawy, jednak dość szybko się męczą – ten fakt oraz ich mały rozmiar czynią z nich typowe psy kanapowe.
Mops – ile wynosi średnia długość życia psów tej rasy?
Psy tej rasy mogą żyć nawet do 15 lat, co zależy przede wszystkim od ich zdrowia oraz opieki właściciela. Problemy zdrowotne mopsów wynikają głównie z ich niewłaściwej hodowli i pogłębianiu wad genetycznych, dlatego jeśli chcemy aby nasz czworonożny przyjaciel towarzyszył nam jak najdłużej bardzo ważny jest już na samym początku wybór psa z dobrej, sprawdzonej hodowli. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na długość życia każdego psa jest sposób w jaki ich właściciel się nimi zajmuje – rozpoczynając od wizyt kontrolnych i profilaktycznych u weterynarza (przestrzeganie szczepień oraz terminów odrobaczeń), przez zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i bezpieczeństwa na spacerze, kończąc na właściwie zbilansowanym żywieniu i nie dopuszczeniu do nadmiernego otłuszczenia psa.
Mopsy nie nadają się do mieszkania na dworze, a ze względu na ich częste problemy z układem oddechowym szczególnie groźne są dla nich upały. Dlatego w lato przykładajmy szczególną uwagę na zachowanie naszego psa, ograniczmy spacery i dbajmy o zapewnienie psu możliwości ochłodzenia się.
Mops – jak wygląda zdrowie psów rasy mops i z jakimi problemami należy się liczyć
Wybierając mopsa jako pupila musimy być świadomi i przygotowani na ich potencjalne problemy zdrowotne. Niestety, ale mopsy i ogólnie psy brachycefaliczne, czyli psy o krótkiej, „spłaszczonej” kufie, borykają się z wieloma możliwymi chorobami i są częstymi pacjentami w gabinetach weterynaryjnych. Wiele chorób ma podłoże genetyczne i wiąże się z niewłaściwym rozmnażaniem tych psów, dlatego nie należy wspierać tak zwanych „pseudohodowli” i decydować się tylko i wyłącznie na zdrowe psy z rodowodem.
- Oczy:
Bardzo częstym problemem u mopsów są choroby oczu, do najczęściej spotykanych należą zapalenie spojówek, zespół suchego oka czy owrzodzenie rogówki. Wiąże się to z wadami genetycznymi powiek, rzęs czy nawet nadmierną wypukłością oka.
- Problemy dermatologiczne i alergie:
Mopsy są bardzo wrażliwe na zapalenia grzybicze i bakteryjne skóry, szczególnie w okolicy fałd i w ciepłym klimacie – dlatego tak ważna jest ich odpowiednia higiena i regularne przecieranie fałdek. Dodatkowo psy tej rasy mogą borykać się z alergiami, zarówno środowiskowymi jak i pokarmowymi, które również mogą objawiać się zmianami skórnymi czy nawet atopią.
- Układ oddechowy:
Chorobą charakterystyczną dla ras brachycefalicznych jest tak zwany zespół oddechowy ras brachycefalicznych, który objawia się zaburzeniami w oddychaniu i może prowadzić do bardzo poważnych skutków jak na przykład omdlenia spowodowane dusznościami. Już w wieku szczenięcym można skontrolować szerokość nozdrzy pupila i w razie wystąpienia takiej konieczności i zaleceń weterynarza wykonać odpowiednią operację ich poszerzania i korekcji ich kształtu. Również zbyt długie podniebienie miękkie może być przyczyną problemów oddechowych i w takim wypadku również należy wykonać jego korekcje chirurgiczną.
- Ciąża i poród:
Ze względu na częste komplikacje porodowe wskazane jest wykonywanie cesarskiego cięcia u suczek rasy mops.
- Stawy:
Ze względu na mały rozmiar ciała i jego krótki pokrój mopsy mogą mieć problemy z stawami, a także często z wypadaniem rzepki.
Mops – pielęgnacja sierści i fałd skórnych
Mimo krótkiej okrywy włosowej mopsy linieją dość intensywnie, szczególnie wiosną. Ze względu na obecność grubego podszerstka u tej rasy wskazane jest ich regularne wyczesywanie, minimum raz na tydzień. Dobrze jest kupić specjalną szczotkę z gęstym grzebieniem przeznaczonym do tego typu krótkiej sierści, czy popularnego „furminatora”. Typową cechą mopsów i ich znakiem szczególnym są ich fałdki – jednak nie wiele osób wie, że i one wymagają specjalnej pielęgnacji. Aby uniknąć zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych wskazane jest aby przemywać je wacikiem nasączonym najlepiej specjalnie do tego przeznaczonym płynem, tak często jak jest to wskazane na ulotce. Nie można także zapomnieć o właściwej pielęgnacji uszu, oczu oraz regularnym przycinaniu pazurów psa.
Mops – dlaczego ich prawidłowe żywienie jest tak ważne?
Mopsy mają bardzo duże skłonności do tycia. Ich dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana pod ich codzienną aktywność fizyczną. Mopsy bardzo ciężko wyprowadzić z otyłości, potrzebna jest do tego rygorystyczna dieta i zwiększenie ruchu – dlatego pamiętajmy, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Wybierajmy karmy z jak najbardziej naturalnym i przejrzystym składem, pozbawione sztucznych dodatków i konserwantów. Tak jak zostało wcześniej wspomniane należy uważać na wagę naszego pupila, dlatego najlepiej jest ograniczyć smakołyki i ludzkie jedzenie do minimum.
Mops – czy są proste w szkoleniu i wychowaniu?
Mopsy są bardzo bystrą i inteligentną rasą, co sprawia że są łatwe w wychowaniu i mogą być dobrą opcją dla nowych i jeszcze niedoświadczonych w utrzymaniu psów właścicieli. Z reguły są łagodne i przyjaźnie nastawione do innych zwierząt i ludzi, nawet obcych, jednak warto zadbać o właściwą socjalizację szczeniaka już od pierwszych miesięcy jego pobytu w domu. Mopsy łatwo uczą się nowych sztuczek, jednak ze względu na swoje gabaryty i krępą budowę nie nadają się raczej na psy sportowe.
Mops – na co zwracać uwagę wybierając hodowlę oraz szczeniaki
Jeśli szukasz szczeniaka rasy mops niezmiernie ważną kwestią jest wybór odpowiedniej hodowli, gdzie przestrzegane są odpowiednie restrykcje i warunki hodowlane, czyli rodzice miotu są dokładnie przebadani pod kątem zdrowia i nie przyczyniają się do pogłębienia bądź szerzenia się wad wrodzonych, tak częstych i niebezpiecznych u tej rasy. W Polsce mopsy są dość popularne, dlatego znajdziemy bardzo dużo hodowli tej rasy. Wskazówką czy dana hodowla będzie dobrym wyborem może być posiadanie odpowiednich papierów i potwierdzenie należenia do Polskiego Związku Kynologicznego, stan psów które się tam znajdują oraz opinie osób, które posiadają urodzone w niej czworonogi. Każdy szczeniak powinien być wesoły i żywy, pozbawiony wszelkich problemów zdrowotnych oraz powinien posiadać własną książeczkę zdrowia i co najważniejsze oryginalny rodowód, najlepiej wraz z dokumentacją weterynaryjną ich rodziców.
Mops – ile kosztuje szczeniak tej rasy?
Cena szczeniaka rasy mops z rodowodem wynosi zazwyczaj parę tysięcy złotych, chociaż może nawet przekraczać 5 tysięcy polskich złotych. Zależy ona przede wszystkim od renomy hodowli, zdrowia i pochodzenia rodziców, oraz ich tytułów wygranych na wystawach – kupując takiego szczeniaka mamy więc nie tylko pewność o jego dobrym pochodzeniu i że wyrośnie na psa odpowiadającemu wzorcowi, ale możemy być spokojniejsi o jego zdrowie. Dlatego właśnie nie warto decydować się na skorzystanie z zupełnie odwrotnej oferty kiedy kusi nas atrakcyjna cena szczeniaka, czy nawet jest on do adopcji za darmo, ale bez rodowodu – w takim przypadku możemy być wręcz przygotowani na wystąpienie problemów zdrowotnych, a częste wizyty w gabinecie lekarza weterynarii z pewnością odbiją się na naszej kieszeni
Mops – historia rasy i ciekawostki na ich temat
Istnieją różne teorie na pochodzenie mopsów, jednak za najbardziej prawdopodobną uznaje się ich chińskie korzenie. Szkielety mopsów odnajduje się w starożytnych grobowców prawie każdej chińskiej dynastii, co pokazuje jak bardzo stara jest to rasa. Inne poszlaki historyczne wskazują że pierwowzór rasy mops mógł być kształtowany nawet przez tysiąc lat na terenie Dworu Chińskiego. Dodatkowo do wieku XIX, czyli do wojen opiumowych mopsy były zarezerwowane wyłącznie dla cesarskiej rodziny i za ich hodowlę poza pałacem groziła kara śmierci.
Mopsy w Europie pojawiły się w okolicach XVI wieku, przypuszczalnie dzięki holenderskim żeglarzom. Z kolei do Wielkiej Brytanii trafiły one za panowania Wilhelma III, gdzie stały się bardzo popularne – a w dzisiejszych czasach Wielka Brytanii stanowi nawet kraj patronacki mopsów.
Z ciekawostek, przez bardzo długi czas jedynym znanym ubarwieniem sierści mopsów była maść beżowa z czarną maską oraz innymi charakterystycznymi znamionami, a czarne przedstawiciele tej rasy zostały przedstawione dopiero w 1877 roku, po sprowadzeniu ze Wschodu.
Mops – dla kogo będzie to idealny wybór na towarzysza na wiele lat?
Mopsy będą pasowały perfekcyjnie do umiarkowanie aktywnych rodzin czy osób samotnych. Są częstym wyborem jako pierwszy pies rodzinny i są uwielbiane przez dzieci dla których mogą stanowić doskonałych towarzyszy zabaw i wspólnego odpoczynku. Należy jednak pamiętać aby nauczyć dzieci odpowiedniego obchodzenia się z zwierzęciem oraz świadomości, że jest to żywe stworzenie, a nie słodka zabawka. Psy rasy mops mogą być także pupilami osób starszych, które doskonale powinny sobie poradzić z utrzymaniem mopsa na smyczy, a codzienna krótka dawka ruchu zrobi im dużo dobrego. Mopsy odnajdą się zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu – jednak nie zapominajmy że codzienne spacery, minimum dwa dziennie to podstawa i obowiązek.
Mops – wady i zalety rasy
Zalety:
- Idealny pies dla rodzin, nawet z małymi dziećmi czy dla samotnych starszych osób,
- Przyjazne i pozbawione agresji w stosunku do innych, mogą dogadać się i mieszkać pod jednym dachem z innymi psami czy zwierzętami, nawet kotem,
- Są inteligentne,
- Nie wymagają bardzo dużej dawki ruchu.
Wady:
- Duża ilość potencjalnych problemów zdrowotnych, co może wiązać się z dużym kosztem wizyt u weterynarza,
- Trzeba stale monitorować ich dietę oraz zapewniać odpowiednią dawkę ruchu tak aby nie dopuścić do nadwagi,
- Gubią dość dużo futra, przez co trzeba je często wyczesywać.